آسانسور یا بالابر ماشینی است که کار حمل و نقل انسان و بار را در خطوط عمودیو در طول مسافتهای کوتاه انجام می دهد. از آنجا که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی بشر تراکم جمعیت افزایش چشمگیری داشته و طبقات ساختمان ها هر روز در حال افزایش است نیاز به ماشین آلاتی مانند آسانسور یا بالابر هر روزه بیشتر می شود و این وسیله با روند زندگی روزمره، و حفظ سلامتی و جان افراد ارتباط مستقیم دارد؛ کیفیت کارایی و امنیتش بسیار هائز اهمیت است. برای حصول این امر مهم قواعدی تعریف شده است که باید به مرحله ی اجرا برسد. این قواعد شامد 3 بخش کلی است که به اختصار در این مقاله بیان شده و در مقالات آتی هر بخش به طور مفصل تشریح می شود.
1- اولین مرحله از مراحل سه گانه ی داشتن یک آسانسور ایمن و کارآمد طراحی مکانیزم عملکرد و شکل ظاهری آسانسور بر اساس کاربری آن و محل قرارگیری اش است. در ادامه طرح پیشنهادی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید طرح، قالب آسانسور ساخته و چاه آسانسور حفر می شود.
2- بعد از طراحی و زمینه سازی نوبت به ساخت کابین آسانسور و اجرای مکانیکی و الکتریکی آسانسور می رسد. بعد از نصب آسانسور مورد آزمون و بازرسی قرار می گیرد و در صورت ایمن و کارا بودن تاییدیه ی ایمنی می گیرد و قابل استفاده است.
3- هر وسیله ای که مورد استفاده ی روزمره باشد نیاز به نگهداری و مراقبت، پشتیبانی و سرویس دارد.

آسانسور مانند همه ی ماشین آلات مکانیکی و الکتریکی یک عمر مفیدی دارد و با گذر زمان مستهلک می شود. در صورتی که مراحل طراحی، ساخت، اجرا، نگهداری و پشتیبانی به درستی انجام شود عمر مفید افزایش، میزان استهلاک کاهش و به مراتب نیاز به سرویس کاهش می یابد که ارتباط مستقیم با صرفه جویی در زمان و هزینه دارد.
در دو دهه ی اخیر جهت حفظ حقوق مصرف کنندگان و تضمین سلامت جانی آنها آسانسور ها تحت بازرسی کنترل کیفی و ایمنی قرار می گیرند و در صورت کارا و ایمن بودن تاییدیه میگیرند و قابل استفاده هستند. در گذشته اصلا بحث تست و بازرسی مطرح نبود و اغلب آسانسور ها فاقد امنیت و کارایی بودند عمر مفید کوتاهی داشتند اغلب با نقص فنی مواجه بودند و عملا خطرناک و غیر قابل استفاده بودند. آسانسور هایی که عمری بیش از 20 سال دارند اغلب این مشکلات را دارند و باید یا به شکل جدی سرویس شوند یا با آسانسور های جدید جایگزین شوند.
برای آشنایی با روند هر یک از مراحل بالا به طور دقیق و مفصل سایر مقالات سایت آسانسور تیوا را مطالعه فرمایید.