نکات ایمنی که مسافران هنگام استفاده از آسانسور باید رعایت کنند:
1- آسانسور ها به دو منظور طراحی و تولید می شوند؛ یا جهت استفاده توسط افراد است یا جهت حمل و جابجایی بار که در هر صورت یک حداکثر ظرفیت برای آسانسور تعریف می شود. این حداکثر ظرفیت یا به صورت حداکثر تعداد نفرات است یا حداکثر وزن مجاز، دقت به این نکته بسیار مهم است زیرا در صورت عدم رعایت این نکته و حرکت آسانسور با وزن بیشتر از توانش؛ دچار مشکل می شود.
2- آسانسور اسباب بازی نیست اما برای کودکان جنبه ی تفریحی دارد پس مراقب باشید زمانی که از آسانسور استفاده می کنید اجازه ندهید کودکان همه ی کلید های آسانسور را بزنند یا بی دلیل با آسانسور به طبقات مختلف بروند. تا جایی که ممکن است اجازه ندهید کودکان به تنهایی از آسانسور استفاده کنند مخصوصا آسانسور هایی که به ایمنی آنها اطمینان ندارید زیرا در صورت بروز مشکل ممکن است برای کودکان ایجاد خطر کند.
3- از آسانسور های نفربر تحت هیچ شرایطی برای جابجایی بار استفاده نکنید.
4- هنگام اسباب کشی از آسانسور های مخصوص حمل اثاثیه استفاده کنید و در صورتی که ساختمان آسانسور مخصوص حمل بار ندارد اثاثیه را از طریق پله ها جا به جا کنید.
5- حتی اگر آسانسور محل زندگی یا محل کارتان مشکل ندارد هر 6 ماه یکبار آسانسور را سرویس کنید.
6- از فن آسانسور در صورت نیاز استفاده کنید.
7- اگر هنگام استفاده از آسانسور با مشکلاتی از قبیل قطع برق یا مشکلات فنی مواجه شدید خونسرد باشید و از فشردن کلید های مختلف خودداری کنید و با شماره ی تعمیرکاری که در آسانسور نصب شده تماس بگیرید.
8- هنگام بروز اتفاقاتی مثل سیل و زلزه و آتش سوزی به هیچ عنوان از آسانسور استفاده نکنید.
با رعایت این نکات استهلاک آسانسور کاهش می یابد عمر مفیدش افزایش می یابد با مشکلات و خطرات کمتری مواجه می شوید و در هزینه های تعمیر صرفه جویی می شود.